Porady Fryzjerskie

Rezerwacja Booksy

Porady Fryzjerskie

Rezerwacja Booksy

Porady Fryzjerskie

Detergenty w szamponach

Detergenty i silikony w szamponach drogeryjnych. Na co zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego szamponu. 

Ze względu na trudny do pokonania filtr, jaki tworzą na łusce włosa, silikony uniemożliwiają przeniknięcie w głębsze partie włosów cennych dla nich substancji odżywczych, a także pigmentów stosowanych podczas koloryzacji. Dodatkowo częste używanie produktów na bazie silikonów sprawia, że na włosach zalega coraz większa ich ilość, co objawia się nadmiernym ich obciążeniem oraz trudnością w układaniu.

Zacznijmy od SLS i SLES, ponieważ są to najpopularniejsze silne detergenty, które znajdziemy w większości szamponów:

SLS – Sodium Lauryl Sulfate, tani detergent syntetyczny;

SLES – Sodium Laureth Sulfate, tani detergent syntetyczny, nieco łagodniejszy niż SLS

SLS i SLES sprawiają, że produkt bardziej się pieni, a my mamy przez to wrażenie, że jest bardziej skuteczny. Ich zadaniem jest usuwanie tłustych substancji z powierzchni skóry, a więc pełnią funkcję myjącą. Znajdziemy je głównie w szamponach.

Wyobraź sobie, że myjesz włosy płynem do mycia naczyń… nie zrobisz tego? A czemu? Przecież ma podobny skład do twojego szamponu do włosów. Nie identyczny, ale na pewno ma SLS lub SLES – czyli bardzo silny i tani detergent (dokładnie: anionowy środek powierzchniowo czynny), który odtłuszcza i usuwa brud i zanieczyszczenia. Te dwa związki chemiczne są stosowane w chemii gospodarczej od dawna. Odpowiadają za to, żeby twój szampon do włosów się pienił. Są też bardzo niebezpieczne dla włosów i skóry. Mają tak silne działanie, że stosuje się je nawet jako środki czyszczące maszyny przemysłowe (oczywiście w wyższym stężeniu). Czy naprawdę dalej tym chcesz myć swoje włosy?

SLS i SLES są pochodzenia chemicznego. Mogą podrażniać, uczulać, wysuszać skórę, powodować świąd, rumień, a nawet atopowe zapalenie skóry. Kiedy ich używasz (w szamponie), Twoje włosy mogą stać się łamliwe i zacząć wypadać. SLS-y uszkadzają naturalną barierę hydrolipidową naskórka, przez co skóra głowy robi się przesuszona a jednocześnie włosy zaczynają się przetłuszczać (w obronie przed przesuszeniem – to jest niczym zamknięte koło). 

W składzie szamponu bez SLS należy unikać: SLES (Sodium Laureth Sulfate), ALS (Amonium Lauryl Sulfate), ALES (Amonioum Laureth Sulfate), czy MLS (Magnesium Lauryl Sulfate). Mimo, że inaczej się nazywają, działają dokładnie tak samo jak SLS! Nie dajcie się nabrać!

Wszystkie zamienniki chemicznych środków powierzchniowo czynnych (detergentów) są pochodzenia roślinnego i są to tak zwane tenzydy cukrowe – bezpieczne i delikatne dla skóry. Pochodne cukru to: Coco Glucoside, Decyl Glucoside, Disodium Cocoyl Glutamate, Lauryl Glucoside. Są to łagodnie, nietoksyczne środki myjące, dobrze tolerowane przez skórę i błony śluzowe i nie podrażniające oczu.

Jedynym kontrowersyjnym składnikiem kosmetyków naturalnych (nie jest pochodzenia cukrowego), dopuszczonym przez organizacje certyfikujące jest SCS – Sodium Coco Sulfate – środek powierzchniowo czynny (detergent). Krążą opinie, że mimo naturalnego pochodzenia, może uczulać tak samo jak SLS. Jeśli masz skórę bardzo wrażliwą, a włosy łamliwe – staraj się go unikać. Jednak nie podlega wątpliwości, ze jest to środek pochodzenia naturalnego i nie zawiera szkodliwych dla naszego zdrowia składników. Ponad to SCS nie jest w stanie przeniknąć do żywych komórek (czyli przez naszą skórę), a cząsteczki SLS owszem.

W kosmetykach do włosów możemy się spotkać także z innymi – poza SLS i SLES – detergentami, które dają się podzielić na 4 grupy: detergenty anionowe, kationowe, amfoteryczne i niejonowe.

Detergenty anionowe:

Te detergenty są tanie, łatwo się spłukują i dobrze pienią. Zaliczamy do nich:

Sodium lauryl sulfate (SLS)

Sodium coco sulfate (SCS)

Sodium laureth sulfate (SLES)

Ammonium lauryl sulfate (ALS)

Ammonium laureth sulfate (ALES)

Sodium C14-16 Olefin Sulfonate

Sodium cocoyl sarcosinate

Sodium myreth sulfate

TEA-dodecylbenzenesulfonate

Ethyl PEG-15 cocamine sulfate

Dioctyl sodium sulfosuccinate 

Alkylbenzene sulfonates

Sodium lauryl sulfoacetate

 

Detergenty kationowe

Czyli sól. Są często stosowane jako środki kondycjonujące – z tego powodu znajdziemy je często w składach odżywek. Mają działanie antystatyczne. Są to:

Behentrimonium chloride

Cetrimonium chloride

Behentrimonium methosulfate

Benzalkonium chloride

Cinnamidopropyltrimonium chloride

Cocotrimonium chloride

Dicetyldimonium chloride

Dicocodimonium chloride

Dihydrogenated tallow dimethylammonium chloride

Hydrogenated Palm Trimethylammonium chloride

Laurtrimonium chloride

Stearalkonium chloride

Tallowtrimonium chloride

Tricetyldimonium chloride 

Quaternium-15

Quaternium-18 Bentonite

Quaternium-18 Hectonite

Quaternium-22

Detergenty amfoteryczne:

Te detergenty są łagodne dla skóry, ich używanie nie powinno stanowić zagrożenia. Często znajdziemy je w delikatnych szamponach, nawet dla dzieci. Możemy tu wymienić:

Cocamidopropyl betaine

Coco betaine

Cocoamphoacetate

Cocoamphodipropionate

Disodium cocoamphodiacetate

Disodium cocoamphodipropionate

Lauroamphoacetate

Sodium cocoyl isethionate

Detergenty niejonowe

Coco glucoside

Decyl glucoside

Lauryl glucoside

Laureth-10 (lauryl ether 10)

Laureth-23

Laureth-4

PEG-10 Sorbitan Laurate

Polysorbate- (20, 21, 40, 60, 61, 65, 80, 81)

PPG-1 Trideceth-6

Steareth- (2, 10, 15, 20)

C11-21 Pareth- (3 do 30)

C12-20 Acid PEG-8 Ester 

Uwaga: wbrew podobnej nazwie Betaine (Betaina) nie jest detergentem, lecz składnikiem nawilżającym pozyskiwanym… z buraków 🙂


Detergenty niejonowe

Te detergenty są drogie, słabo się pienią i nieprzyjemnie pachną, ale są najłagodniejsze. 

Można wśród nich wymienić:

Coco glucoside

Decyl glucoside

Lauryl glucoside

Laureth-10 (lauryl ether 10)

Laureth-23

Laureth-4

PEG-10 Sorbitan Laurate

Polysorbate- (20, 21, 40, 60, 61, 65, 80, 81)

PPG-1 Trideceth-6

Steareth- (2, 10, 15, 20)

C11-21 Pareth- (3 do 30)

C12-20 Acid PEG-8 Ester 

 

Lista najważniejszych zakazanych składników (detergentów):

Sodium Laureth Sulfate
Sodium Lauryl Sulfate
Amonioum Laureth Sulfate
Amonioum Lauryl Sulfate
Magnesium Lauryl Sulfate

Łagodne środki myjące stosowane w szamponach do włosów bez SLS (tenzydy cukrowe):

Cocoa Betaine
Cocoa Glucoside
Decyl Glucose
Decyl Polyglucose

 

Pielęgnacja włosów kręconych

Zasady pielęgnacji w domu KRĘCONYCH WŁOSÓW!

Należy pamiętać, że podczas domowej pielęgnacji powinniśmy sugerować się złotą zasadą ochrona i nawilżenie. Nie powinniśmy wybierać szamponów z agresywnymi środkami myjącymi, już podczas procesu mycia musimy zadbać o z natury przesuszoną łodygę włosa. W szamponie muszą znajdować się naturalne olejki i środki zabezpieczające łuskę włosa. Powinniśmy myć skórę głowy delikatnie, nie ciągając, nie szarpiąc włosów, ponieważ to potęguje ich uszkodzenie. Po umyciu delikatnie osuszyć i obowiązkowo nałożyć odpowiednio dobraną maskę lub balsam z pozostawieniem na kilka minut, następnie spłukać chłodną wodą. Rozczesać drewnianym grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami. Nigdy nie powinno się iść spać z wilgotnymi włosami, ponieważ są one wtedy bardziej wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne. Od razu po zakończonym procesie mycia aplikujemy preparat ochronny bez spłukiwania, krem do loków, odżywkę bez spłukiwania lub olejek szczególnie gdy planujemy poddać nasze włosy działaniu suszarki. Jeśli musimy jej użyć najlepiej żeby posiadała funkcję jonizacji. Powinno się unikać wysokiej temperatury oraz przesadnego zbliżania jej do włosów, a strumień kierować zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. Kręcone włosy nie lubią alkoholu, unikamy tego składnika w środkach stylizujących. Tak zadbane włosy kręcone nabiorą witalności, blasku i zdyscyplinowania. Właściwy poziom nawilżenie jest tajemnicą ujarzmienia niesfornych kosmyków oraz odpowiednie strzyżeniem możemy nadać moją odpowiedni kształt. 

 

Niezbędne preparaty:

agodny szampon, najlepiej bogaty w olejki roślinne

-balsam, maska z dużą zawartością kondycjonujących, ochronnych, nawilżających składników odżywczych

-produkty bez spłukiwania – olejki, spraye nasycone emolientami, antyoksydantami, które spełnią rolę opatrunku

 Zabiegi fryzjerskie dla kręconych włosów

Kluczem do sukcesu wydobycia z włosów kręconych maksimum piękna są również właściwie przeprowadzone zabiegi fryzjerskie. Rozpoczynając od strzyżenia fryzjer powinien pamiętać o zachowaniu wypukłych kształtów, nie używaniu degażówek, zwróceniu uwagi na naturalne ułożenie, gęstość loków oraz skręt, unikaniu cieniowania po całości co potęguje puszenie. W strzyżeniu włosów kręconych najlepiej kierować się zasadą im mniej tym więcej. Loki lubią klasyczne, proste cięcia, które podkreślą ich skręt.

Włosy kręcone są bardzo wymagające, jednak po zaznajomieniu się z ich potrzebami i wdrożeniu właściwej pielęgnacji wprawiają w zachwyt, nadają kobiecości i elegancji. 

Polecamy całą serię kosmetyków CHI Farouk Aloe Vera, linia przeznaczona do kręconych włosów. Podkreśl, wzmocnij i nadaj blask lokom, dzięki serii CHI Aloe Vera with Agave Nectar. Zawarte w składzie Aloes zwyczajny, nektar z Agawy oraz mieszanka aminokwasów i witamin hamują przedostawanie się wilgoci w głąb włosów, dzięki czemu zachowują one swoją teksturę. Unikalna formuła oparta na naturalnych składnikach oraz niskim pH pozwoli podkreślić perfekcyjny skręt loków. Seria świetnie nadaje się do codziennego stosowania. Jeśli Twoje włosy są pozbawione życia, niesforne, suche oraz łamliwe koniecznie wybierz produkty z serii CHI Aloe Vera with Agave Nectar. Dzięki nim Twoje kręcone włosy staną się sprężyste odżywione, miękkie oraz pełne blasku. Kosmetyki z serii CHI Aloe Vera with Agave Nectar nie zawierają siarczanów, parabenów oraz glutenu.

Mycie włosów

Jak prawidłowo myć włosy? 

Porady jak skutecznie myć włosy: 

Włosy należy myć tak często jak tego potrzebują. Wiem, że niektóre osoby mają duże problemy z tłustymi włosami, że już po kilku godzinach od umycia są tłuste. Mycie ich co kilka godzin nie jest już dobre… Często przyczyną nadmiernego wytwarzania sebum są problemy zdrowotne skalpu. Należy się wtedy wybrać do trychologa (który zajmuje się leczeniem włosów i skóry głowy). Specjalista pomoże ustalić przyczynę problemu i dostosować odpowiednie składniki kosmetyczne, leki czy szampon, które pomogą. Zbyt częste mycie włosów może się przyczyniać do szybszego przetłuszczania, ponieważ wysuszając mocno skórę głowy, pobudza się gruczoły łojowe, które produkują więcej sebum niż normalnie. Jednak ma to miejsce tylko wtedy, gdy do codziennej pielęgnacji stosuje się szampon z bardzo mocnymi detergentami typu SLS. Jeżeli stosujemy delikatny szampon to nie ma mowy o wysuszeniu skalpu i szybszym przetłuszczaniu włosów. Mocne detergenty w szamponach, stosowane często mogą wysuszać włosy na całej długości i przyczyniać się do wysuszania, rozdwajania końcówek.

Dlatego tak ważny jest wybór szamponu!

Przede wszystkim powinno się używać dwóch szamponów: jeden o delikatnym składzie do częstego mycia i drugi do oczyszczania włosów stosowany rzadziej, raz na jakiś. Dobry szampon nie powinien zawierać mocnych detergentów typu SLS (Sodium Lauryl Sulfate) czy SLES (Sodium Laureth Sulfate). Same w sobie nie są szkodliwe, jednak stosowane w nadmiarze mogą powodować wysuszenie skóry, w tym skóry głowy oraz samych włosów. Szampon do częstego mycia nie powinien zawierać żadnych silikonów, ponieważ oblepiają włosy i nie pozwalają innym składnikom dotrzeć do włosów.  Najgorszym połączeniem jest szampon, który ma zarówno SLS jak i silikony w jednym. Bardzo często jest to spotykane w różnych, popularnych drogeryjnych szamponach, reklamowanych w tv… Wtedy szampon nie dość, że zbyt mocno oczyszcza, to jednocześnie podczas mycia „brudzi” włosy oblepiając je silikonami. Błędne koło… które nie ma najmniejszego sensu.

Mała ściągawka o silikonach, kilka przykładów:

  • Silikony nierozpuszczalne w wodzie, które wymagają mocnych detergentów typu SLS, aby je zmyć: trimethylsiloxysilicates, trimethylsilylamodimethic, simethicone, trimethicone.
  • Silikony nierozpuszczalne w wodzie, ale takie, które można usunąć delikatnymi detergentami: dimethicone, dimethiconol, amodimethicone, beheonoxy dimethicone, phenyl trimethicone.
  • Silikony rozpuszczalne w wodzie, które można łatwo zmyć po prostu wodą: dimethicone copolyol, lauryl methicone copolyol, hydrolized wheat protein hydroxypropyl polysiloxane, PEG-silikony. Im wyższa liczba przy napisie „PEG” tym mocniejszy silikon.
  • Silikony lotne, czyli takie, które same odparowują z włosa po jakimś czasie: cyclomethicone, cyclopentasiloxane, cyclotetrasiloxane, cyclohexasiloxan.

Jak myć włosy?

  • Przed umyciem włosów należy je dobrze rozczesać, dotyczy to zwłaszcza długich włosów. Ma to na celu dwie rzeczy. Po pierwsze włosy podczas mycia mogą się poplątać, dlatego wcześniejsze wyczesanie zmniejsza ten problem. Po drugie pasma włosów będą rozdzielone, dzięki czemu woda i szampon łatwiej wnikną pomiędzy każdy włos. Mycie będzie dokładniejsze.
  • Szampon powinno się spienić najpierw w mokrych dłoniach i nałożyć go obiema rękami. Wtedy unikniemy zaaplikowania szamponu tylko w jedno miejsce na głowie, więc umyjemy całą skórę głowy równomiernie.
  • Szamponem powinniśmy myć tylko i wyłącznie skalp, a nie szorować nim całych włosów, spływająca piana, która się utworzy, podczas spłukiwania wodą będzie myć włosy na całej długości. Jest to delikatne dla struktury włosów, końcówki się nie niszczą i nie przesuszają.

 

  • Ważna jest odpowiednia temperatura wody do mycia. Nie może być za gorąca ponieważ ciepła woda rozszerza łodygę włosa, a gorąca dodatkowo niszczy go. Pobudza także gruczoły łojowe, przyśpieszając przetłuszczanie. Woda nie może być bardzo zimna/lodowata ponieważ może wyziębić cebulki włosowe i spowodować nadmierne wypadanie. Najlepiej, aby woda była pomiędzy letnią, a ciepłą. Ostatnie płukanie można zrobić chłodna woda (pomijając skórę głowy), aby domknąć łuski włosów, wygładzić je, nadać im połysk. Ja tak robię praktycznie po każdym myciu. No i nawet najlepszy szampon czy odżywka nie pomoże, jeżeli nie spłuczemy dokładnie włosów. Nie dopuszczalne są pozostałości piany czy innych kosmetyków.

 

Pole wymagane

11 + 10 =

Call Now Button